Kunnanvaltuutetut ja varavaltuutetut

Kokoomuksen Nuorten Liitto vaikuttaa yli 60 kunnassa yhteensä yli 50 valtuutetulla ja yli 50 varavaltuutetulla.

Askola

Varavaltuutetut

Jesse Kiili

jessekiili3@gmail.com

Sivistyslautakunnan varajäsen

Keskusvaalilautakunnan jäsen

Espoo

Valtuutetut

Mikko Laakso

050 383 9432

mikko.laakso@alumni.aalto.fi

Kaupunginhallituksen jäsen

Kaupunginhallituksen konsernijaoston jäsen

Joel Vanhanen

045 343 7100

joel.henrik.vanhanen@gmail.com

Kasvun ja oppimisen lautakunnan jäsen

Tapahtumien yhteisöllinen Espoo -kehitysohjelman puheenjohtaja

Valtuustoryhmän toinen varapuheenjohtaja

Emma-Stina Vehmanen

emmastinavehmanen@gmail.com

Kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen

Svenska rum -lautakunnan jäsen

Henrik Vuornos

044 253 4444

henrik.vuornos@gmail.com

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja

Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston puheenjohtaja

Espoon taidemuseosäätiön hallituksen jäsen

Maakuntavaltuuston jäsen

Varavaltuutetut

Heidi Hanhela

040 551 9981

heidi.hanhela@kokoomusnuoret.fi

Teknisen lautakunnan jäsen

Kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen

Pekka Hämäläinen

050 410 1405

pv.hamalainen@gmail.com

Nuorisoasiainjaoston varapuheenjohtaja

Maria Kiiskinen

Evijärvi

Varavaltuutetut

Iris Takamaa

iris.takamaa@gmail.com

Kunnanhallituksen varajäsen

Sivistyslautakunnan jäsen

Forssa

Valtuutetut

Lotta Saarenmaa

040 706 4206

lotta.saarenmaa@forssa.fi

Kaupunginhallituksen jäsen

Kaupunginhallituksen edustaja sivistys- ja tulevaisuuslautakunnassa

Hämeen maakuntavaltuuston jäsen

Maakuntavaltuuston tarkastuslautakunnan jäsen.

Heinola

Valtuutetut

Venla Väli-Torala

040 591 4206

venla.vali-torala@heinola.fi

Kaupunginhallituksen jäsen

Valtuustoryhmän sihteeri

Helsinki

Valtuutetut

Dani Niskanen

dani.niskanen@eduskunta.fi

Tarkastuslautakunnan varapuheenjohtaja

Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan jäsen

Matias Pajula

matias.pajula@gmail.com

HSL:n hallituksen puheenjohtaja

Kaupunginhallituksen varajäsen sekä sen elinkeinojaoston jäsen

Uudenmaan maakuntahallituksen jäsen

Daniel Sazonov

daniel.sazonov@hel.fi

Sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari

Varavaltuutetut

Silva Mertsola

044 553 2295

silvamertsola@gmail.com

Kasvatus- ja koulutuslautakunnan ruotsinkielisen jaoston varsinainen jäsen

Maria Miala

045 646 0679

mariamiala97@gmail.com

Kulttuuri- ja vapaa-ajanlautakunnan liikuntajaoston jäsen

Kasvatus- ja koulutuslautakunta varajäsen

Hollola

Varavaltuutetut

Juuso Ojanperä

juuso.ojanpera@hollola.fi

Hyvinvointivaliokunnan varajäsen

Huittinen

Valtuutetut

Robert Silenko

044 201 0965

robert.silenko@gmail.com

Sivistysvaliokunnan jäsen

Hyvinkää

Valtuutetut

Anton Hietsilta

anton.hietsilta@skriptibranding.fi

Opetuslautakunnan varapuheenjohtaja

Lasten ja nuorten taidekeskuksen säätiön varapuheenjohtaja

Kaupunginhallituksen varajäsen

Varavaltuutetut

Iina Palonen

040 417 9453

iina.palonen@gmail.com

Kulttuuri- ja hyvinvointilautakunnan jäsen

Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen johtokunnan jäsen

Hämeenkyrö

Valtuutetut

Tuomas Potila

Varavaltuutetut

Lotta Osara

Hämeenlinna

Valtuutetut

Elisa Hyvärinen

050 493 5588

elisa.hyvarinen@gmail.com

Tarkastuslautakunnan varapuheenjohtaja

Valtuustoryhmän tiedottaja ja sihteeri

Maakuntavaltuutettu

Varavaltuutetut

Mari Pinomäki

045 275 7577

mari.pinomaki@gmail.com

Hämeenlinnan Liikuntahallit oy:n hallituksen jäsen

Henri Weck

henri.weck@hmlkaupunki.fi

Sivistys- ja hyvinvointilautakunnan jäsen

Imatra

Varavaltuutetut

Eemeli Solonen

Inkoo

Valtuutetut

Rasmus Sulonen

rasmus.sulonen@inga.fi

Kunnanhallituksen varajäsen

Sivistys- ja hyvinvointilautakunnan varapuheenjohtaja

Joensuu

Valtuutetut

Petja Vuojärvi

040 087 0415

petja.vuojarvi@luottamus.joensuu.fi

Kaupunkirakennelautakunnan puheenjohtaja

Varavaltuutetut

Emilia Ihanus

040 510 6591

emilia.ihanus@outlook.com

Karelia-ammattikorkeakoulu Oy:n hallituksen jäsen

Enni Ikonen

enni.ikonen@luottamus.joensuu.fi

Kaupunkirakennelautakunnan jäsen

Seudullisen joukkoliikennejaoston puheenjohtaja

Paavo Kähkönen

Johannes Lasaroff

050 493 3304

johannes.lasaroff@luottamus.joensuu.fi

Business Joensuun hallituksen jäsen

Jutta Moilanen

Jyväskylä

Varavaltuutetut

Santeri Lohi

santeri.lohi@jyvaskyla.fi

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen

Sivistyslautakunnan varajäsen

Järvenpää

Valtuutetut

Seán McLoughlin

sean.mcloughlin@jarvenpaa.fi

Hyvinvointilautakunnan puheenjohtaja

Tarkastuslautakunnan varajäsen

Kaarina

Varavaltuutetut

Atte Mäki

Kauhava

Varavaltuutetut

Tuomas Lahdenperä

050 344 1232

tuomas.lahdenpera@kauhava.fi

Elämänlaatulautakunnan jäsen

Järviseudun koulutuskuntayhtymän yhtymähallituksen jäsen

Kauniainen

Valtuutetut

Binga Tupamäki

binga.tupamaki@kauniainen.fi

Kulttuuri- ja vapaa-aikavaliokunnan jäsen

Kemi

Valtuutetut

Joni Määttä

045 133 3556

joni.maatta@kemi.fi

Perusturvalautakunnan jäsen

Yksilöasiainjaoston varapuheenjohtaja

Ympäristölautakunnan jäsen

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin tarkastuslautakunnan jäsen

Varavaltuutetut

Jami Kinnunen

Kempele

Valtuutetut

Onni Kuivala

valt-onni.kuivala@kempele.fi

Palveluvaliokunnan jäsen

Tarkastuslautakunnan jäsen

Kerava

Varavaltuutetut

Janina Natri

Kontiolahti

Valtuutetut

Joona Turunen

Kotka

Valtuutetut

Alisa Hyytiäinen

alisa.hyytiainen@kotka.fi

Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunnan jäsen

Kaupunginhallituksen varajäsen

Maakuntavaltuuston varajäsen

Noora Järvikangas

noora.jarvikangas@kotka.fi

Tarkastuslautakunnan varapuheenjohtaja

Hyvinvointilautakunnan jäsen

Elinvoimavaliokunnan varajäsen

Maakuntavaltuuston varajäsen

Kouvola

Varavaltuutetut

Manu Ursin

manu.ursin@gmail.com

Kulttuuri- ja liikuntalautakunnan varajäsen

Kurikka

Valtuutetut

Aku Autio

aku.autio@kurikka.fi

Kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja 2023–2025

Julia Lehtinen

julia.lehtinen@icloud.com

Vapaa-aikalautakunnan puheenjohtaja

Varavaltuutetut

Riku Hirsimäki

040 752 9105

rikuhir@gmail.com

Tarkastuslautakunnan jäsen

Tomi Kriikkula

Kuopio

Valtuutetut

Sakari Pääkkö

Kärkölä

Valtuutetut

Santeri Nousjoki

045 112 4494

santeri.nousjoki@gmail.com

Valtuustoryhmän puheenjohtaja

Sivistys- ja hyvinvointilautakunnan varapuheenjohtaja

Strategiatoimikunnan jäsen

Liikuntatoimikunnan jäsen

Maakuntavaltuuston varajäsen

Lahti

Varavaltuutetut

Mona Pyykkönen

044 291 1715

mona.pyykkonen@live.fi

Lahden seudun joukkoliikennelautakunnan jäsen

Lahden tarkastuslautakunnan jäsen

Laihia

Valtuutetut

Antti Tuomela

050 331 8077

antti.tuomela99@gmail.com

Kunnanhallituksen jäsen 2021–2023

Kunnanvaltuuston puheenjohtaja 2023–2025

Lapua

Varavaltuutetut

Juuso Tynjälä

040 412 3764

tynjalajuuso@gmail.com

Perusturvalautakunnan varajäsen

Lempäälä

Valtuutetut

Totti Hämäläinen

Kunnanhallituksen jäsen

Valtuustoryhmän toinen varapuheenjohtaja

Puolueryhmien välinen neuvottelija

Loppi

Valtuutetut

Susa Lehtinen

045 656 6390

susa.lehtinen@hotmail.com

Kunnanhallituksen jäsen

Naantali

Valtuutetut

Katie Astin

astin.tiiakatie@gmail.com

Kehitys-ja henkilöjaoston jäsen

Kaupunginhallituksen varajäsen

Nokia

Valtuutetut

Nea Lehmussaari

Kaupunginhallituksen jäsen

Mikkeli

Varavaltuutetut

Taika Paunonen

Mäntyharju

Varavaltuutetut

Iina Hoteila

iina.hoteila@gmail.com

Kunnanhallituksen varajäsen

Oulu

Valtuutetut

Niilo Heinonen

niilo.heinonen@ouka.fi

Tarkastuslautakunnan puheenjohtaja

Maakuntavaltuuston jäsen

Sivakka-yhtymä Oy:n hallituksen jäsen (4/2021–4/2022)

Hanne-Mari Juntunen

040 520 8066

hanne-mari.juntunen@ouka.fi

Yhdyskuntalautakunnan jäsen

Kaupunginhallituksen varajäsen

Maakuntavaltuuston jäsen

Paavo Koho

040 842 7047

koho.paavo@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin hallituksen varapuheenjohtaja

Kaupunginhallituksen varajäsen

Maakuntavaltuuston varajäsen

Varavaltuutetut

Olli Joki

ollijoki@hotmail.fi

Koulutuskuntayhtymä OSAO:n yhtymähallituksen jäsen

Sivistys- ja kulttuurilautakunnan varajäsen

Aleksanteri Kekonen

040 414 1910

aleksanteri.kekonen@ouka.fi

Sivistys- ja kulttuurilautakunan jäsen

Atte Syväniemi

atte.syvaniemi@gmail.com

Rakennuslautakunnan jäsen

Paimio

Valtuutetut

Klaus Haanpää

050 407 7207

klaus.haanpaa@paimio.fi

Salon seudun koulutuskuntayhtymän varajäsen

Lyyli Tuomolan säätiön hallituksen jäsen

Samu Salminen

044 279 3814

samu.salminen@paimio.fi

Kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtaja

Valtuustoryhmän varapuheenjohtaja

Joonas Särvä

joonas.sarva@paimio.fi

Ympäristölautakunnan jäsen

Kaupunginhallituksen varajäsen

Peimarin koulutuskuntayhtymän valtuuston varajäsen

Pello

Varavaltuutetut

Aapomikko Matti

Pomarkku

Varavaltuutetut

Pietari Pelto-Piri

Pori

Valtuutetut

Nelly Pitkänen

045 122 6672

nelly.pitkanen@pori.fi

Sivistyslautakunnan jäsen

Mikael Ropo

040 049 2707

mikael.ropo@pori.fi

Kaupunginhallituksen varajäsen

Teknisen lautakunnan puheenjohtaja

Satasoten johtoryhmän jäsen

Porvoo

Varavaltuutetut

Tommi Kanon

040 580 2207

tommi.kanon@gmail.com

Suomenkielisen koulutusjaoston jäsen

Sivistyslautakunnan varajäsen

Pyhtää

Valtuutetut

Aleksi Kurki

0443248842

aleksi.kurki@outlook.com

Kaupunginhallituksen jäsen

Maakuntavaltuuston jäsen

Rauma

Varavaltuutetut

Emin Karaca

044 770 0172

emin.karaca98@gmail.com

Teknisen lautakunnan varajäsen

Santeri Laaksonen

Riihimäki

Valtuutetut

Jessica Sonko

Kaupunginhallituksen varajäsen

Sivistyksen ja osaamisen lautakunnan varapuheenjohtaja

Hämeen maakuntavaltuuston jäsen

Varavaltuutetut

Mikael Hedman

045 357 7357

mikael.hedman1@gmail.com

Elinvoimalautakunnan varajäsen

Riihimäen seudun poliisin neuvottelukunnan jäsen

Rovaniemi

Valtuutetut

Elina Kuula

Sastamala

Varavaltuutetut

Sara Uusi-Rauva

Suomussalmi

Valtuutetut

Petri Pesonen
044 305 3485
petripesonen@outlook.com

Sivistyslautakunnan jäsen
Maakuntavaltuuston varajäsen

Tampere

Valtuutetut

Riina-Eveliina Eskelinen

Yhdyskuntalautakunnan jäsen
Yhdyskuntalautakunnan ympäristö- ja rakennusjaoston jäsen
Alueellisen ympäristöterveydenhuollon jaoston varajäsen
Asunto- ja kiinteistölautakunnan varajäsen

Ida Leino

Kaupunginhallituksen varajäsen
Sivistys- ja kulttuurilautakunnan jäsen
Elinvoima- ja osaamislautakunnan varajäsen
Asunto- ja kiinteistölautakunan varajäsen
Maakuntavaltuuston varajäsen

Petri Rajala

Kaupunginhallituksen konsernijaoston varajäsen
Yhdyslautakunnan ympäristö- ja rakennusjaoston varajäsen
Alueellinen ympäristöterveydenhuollon jaoston varajäsen
Valtuuston vaalilautakunnan varapuheenjohtaja
Asunto- ja kiinteistölautakunnan jäsen
Yhdyskuntalautakunnan varajäsen
Pirkanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän valtuuston jäsen
Maakuntavaltuuston jäsen

Varavaltuutetut

Ali-Reza Abdali

Sivistys- ja kulttuurilautakunnan jäsen
Elinvoima- ja osaamislautakunnan varajäsen

Arttu Rintanen

Alueellisen ympäristöterveydenhuollon jaoston jäsen
Alueellisen jätehuoltolautakunnan varajäsen
Kaupunkikuvatoimikunnan varajäsen

Arttu Vuori
arttu.vuori@tampere.fi

Kasvatus- ja opetuslautakunnan jäsen

Toivakka

Valtuutetut

Karla Karmala
karla.karmala@toivakka.fi

Valtuuston vaalilautakunnan varajäsen
Kunnanhallituksen varajäsen
Sivistyslautakunnan varajäsen
Teknisen lautakunnan varajäsen
Keski-Suomen liiton maakuntavaltuuston jäsen

Turku

Valtuutetut

Alvar Euro
050 918 6674
alvar.euro@turku.fi

Kasvatus- ja opetuslautakunnan jäsen
Maakuntahallituksen jäsen

Sauli Seittenranta
sauli.seittenranta@turku.fi

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen
Sairaanhoitopiirin hallituksen varajäsen

Varavaltuutetut

Jenna Rautionaho
040 419 4191
jenna.rautionaho@turku.fi

Lounais-Suomen jätehuoltolautakunnan jäsen

Tuusula

Varavaltuutetut

Topi Korpinen
044 209 3535
topi.korpinen@gmail.com

Kasvatus- ja sivistyslautakunnan jäsen

Daniel Levander
044 254 5833

Kuntakehityslautakunnan varajäsen

Eemi Vaherlehto

Ulvila

Valtuutetut

Roope Rantala
044 209 4485
roope.rantala@ulvila.fi

Sivistyslautakunnan jäsen
Porin seudun kansalaisopiston hallintojaoston jäsen

Urjala

Valtuutetut

Joona Paija

Kunnanhallituksen varapuheenjohtaja
Valtuustoryhmän ensimmäinen varapuheenjohtaja

Vaasa

Varavaltuutetut

Petra Hakoniemi
petra.hakoniemi@vaasa.fi

Kaupunkiympäristölautakunnan jäsen

Hermanni Sankelo
045 110 5296
hermanni.sankelo@hotmail.com

Kulttuuri- ja liikuntalautakunnan jäsen

Vantaa

Valtuutetut

Sakari Rokkanen
040 762 5340
sakari.rokkanen@vantaa.fi

Valtuustoryhmän puheenjohtaja
Kaupunginhallituksen jäsen
HSL:n hallituksen jäsen

Varavaltuutetut

Matilda Hoviniemi
044 027 0834
matilda.hoviniemi@vantaa.fi

Kaupunkikulttuurilautakunnan jäsen

Topi Liutu
topi.liutu@vantaa.fi

Kaupunkitilalautakunnan jäsen

Varkaus

Valtuutetut

Joel Elmaci
044 970 8258
joel.elmaci@lh.varkaus.fi

Hyvinvoinnin edistämisen lautakunnan jäsen
Tarkastuslautakunnan varajäsen
Maakuntavaltuuston jäsen
Soisalo-Opiston varapuheenjohtaja

Heidi Lehtonen
heidi.lehtonen@lh.varkaus.fi

Kasvun ja oppimisen lautakunnan jäsen
Hyvinvoinnin edistämisen lautakunnan varajäsen
Maakuntavaltuuston varajäsen
Vanhusneuvoston varajäsen

Vihti

Valtuutetut

Netta Tuomisto
netta.tuomisto@vihti.fi

Hyvinvointilautakunnan jäsen
Valtuustoryhmän sihteeri

Ylöjärvi

Valtuutetut

Antti Järvensivu

Kaupunginhallituksen varajäsen
Kasvatus- ja opetuslautakunta jäsen

Lisätietoja:

Toijala Niklas

Toijala Niklas

Poliittisen viestinnän suunnittelija

niklas.toijala@kokoomusnuoret.fi

+358 40 057 9348

Poliittisen ja päivittäisen viestinnän koordinointi, vaalitoiminnan ja kampanjoiden suunnittelu sekä viestinnällinen kouluttaminen

TAKAISIN YLÖS