Espoon Nuoret Järkiporvarit: Kokoomuksen luovuttava Kilta-järjestelmästä heti!
Iltalehti uutisoi 27.5.2026, että Kokoomuksen käyttämästä Kilta-järjestelmästä on paljastunut tietoturvaongelma, jonka vuoksi puolueen jäsenlaskutiedot ovat saattaneet vaarantua. Uutisessa Kokoomuksen puoluesihteeri Maggie Keskinen kertoi, että Kokoomus pohtii nyt, pitäisikö jäsenjärjestelmän toimittajaa vaihtaa. Espoon Nuoret Järkiporvarit vaativat, että uutisoidun tietoturva-aukon sekä sen jälkeen Kilta-järjestelmästä ilmenneiden muiden aukkojen vuoksi Kokoomuksen on irtauduttava Kilta-järjestelmästä välittömästi.
Espoon Nuorten Järkiporvareiden puheenjohtaja Mikael Taipale löysi uutisessa mainitun aukon ja tiedotti siitä välittömästi puolueelle. Ongelma mahdollisti kaikkien Kokoomuksen jäsenyhdistysten henkilöjäsenten tietojen tarkastelun vain muutamalla napin painalluksella. Tämän jälkeen Taipale löysi järjestelmästä vielä lisää ongelmia. Kilta-järjestelmässä oli muun muassa mahdollista muokata kenen tahansa muun järjestelmään rekisteröidyn henkilön tietoja osoitetiedoista puhelinnumeroon. Tämä olisi voinut mahdollistaa kenen tahansa Kilta-oikeudet omaavan käyttäjätilin kaappaamisen pelkästään järjestelmässä navigoimalla, mukaan lukien työntekijöiden. Kilta-järjestelmästä eivät myöskään olleet automaattisesti poistuneet puolueesta jo eronneiden jäsenten henkilötiedot.
“Mielestäni ei ole hyväksyttävää, että Kilta-järjestelmästä on löytynyt näin vakavia aukkoja. Vaikka löytämäni ongelmat on jo korjattu puoluetoimiston ja Kilta-järjestelmän toimittajan Kehätieto Oy:n nopean toiminnan ansiosta, muiden tietoturva-aukkojen olemassaoloa ei voida poissulkea. Jos näin merkittäviä tietoturva-aukkoja löytyy Killasta puolivahingossa sitä selailemalla, millaisia aukkoja löytyisikään silloin, kun asialla olisi tietoteknisesti lahjakas ja pahantahtoinen yksilö?”, toteaa Mikael Taipale.
Näin ollen Espoon Nuoret Järkiporvarit vaativat Kokoomusta etsimään ilman aiheetonta viivytystä uuden jäsenjärjestelmän, joka mahdollistaa yleisen tietosuoja-asetuksen noudattamisen puolueen hallussa olevien henkilötietojen käsittelyssä. Kokoomuksen on oltava suunnannäyttäjä myös tietoturva-asioissa.
Lisätietoja
Taipale Mikael
Espoon Nuoret Järkiporvarit ry:n puheenjohtaja
