Kokoomusnuoret: Kotihoidontuki on säilytettävä
Maanantaina 1.6.2026 ilmestyneessä sosiaali- ja terveysministeriön selvityksessä ehdotettiin kotihoidontuen lakkauttamista ja korvaamista pidemmällä vanhempainpäivärahalla. Selvityksessä nostetaan esiin huolia perhevapaiden epätasaisesta jakautumisesta ja naisten työmarkkina-asemasta. Johtopäätös on kuitenkin väärä. Kokoomusnuoret näkee, että perheiden valinnanvapautta ei tule enää kaventaa.
Kotihoidontuen lakkauttaminen olisi isku niille perheille, joille alle kolmivuotiaan lapsen hoitaminen kotona on elämäntilanteen kannalta paras ratkaisu. Valtion tehtävä ei ole määritellä milloin lapsi on valmis päiväkotiin. Hyvä perhepolitiikka mahdollistaa erilaiset ratkaisut julkisen talouden kestokyvyn rajoissa.
Kotihoidontuen lakkauttaminen ei ole säästötoimi. Esimerkiksi kuutoskaupunkien vertailussa kotihoidontuen kustannus oli vuonna 2024 keskimäärin 6 304 euroa lasta kohden, kun kunnallisessa päiväkodissa kustannus oli 13 301 euroa lasta kohden. Se on huomattavasti suurempi lasku yhteiskunnalle.
Olisi vastuutonta lisätä kuntien kustannuspainetta tilanteessa, jossa varhaiskasvatuksen laatu on monessa kunnassa muutenkin koetuksella. Kuntaliiton selvityksen mukaan varhaiskasvatuksen kulut nousivat pelkästään vuosina 2022–2023 yhteensä 13,2 prosenttia ja päiväkodissa olevaa lasta kohden keskimäärin 15 prosenttia.
“Usein väitetään, että kotihoidontuki tuhoaa naisen urakehityksen. Kotihoidontuen olemassaolo ei kuitenkaan pakota ketään jäämään kotiin, vaan kyse on perheen omasta valinnasta. Ongelmiin voisi puuttua työsuhteita joustavoittavin keinoin, ei toimivaa perhevapaajärjestelmää romuttamalla”, kommentoi liittohallituksen jäsen Julia Siimento.
“Kotihoidontuen säilyttäminen on julkistaloudellisesten perusteluiden lisäksi myös arvovalinta. Halvemman ja valinnanvapauden takaavan vaihtoehdon poistaminen ei ole kestävää taloudenpitoa saatika hyvää perhepolitiikkaa. Kotihoidontuen poistaminen tekisi kotihoidosta yhä selvemmin vain niiden perheiden mahdollisuuden, joilla on siihen muutenkin taloudelliset edellytykset”, huomauttaa liittohallituksen jäsen Mila Harra.
Lapsen ensimmäiset vuodet ovat ainutkertainen elämänvaihe. Laskevan syntyvyyden maassa meidän tulisi arvostaa perheiden vapautta valita olla kotona. Kotihoidontuki on yksi tapa varmistaa, ettei tämä mahdollisuus kuulu vain harvoille.
Lisätietoja
