Hyppää sisältöön
ja

Pohjoisen Kokoomusnuoret ja -opiskelijat tukevat Auttoa ja Stenforsia kokoomuksen puoluejohtoon

Kuvituskuva tummansinisellä taustalla. Kuvan vasemmalla puolella seisoo kaksi miestä: vasemmalla Sebastian Stenfors beigessä bleiserissä, mustassa poolokauluksessa ja silmälasit päässä, oikealla kansanedustaja Heikki Autto tummansinisissä puvussa sinisellä solmiolla. Kuvan oikealla puolella on teksti

Oulun Läänin Kokoomusnuoret, Lapin Kokoomusnuoret, Oulun Kokoomusopiskelijat ja Rovaniemen Kokoomusopiskelijat tahtovat Kansallisen Kokoomuksen johtoon pohjoista voimaa. Puolueen jäsenjärjestöt tukevat Heikki Auttoa puolueen varapuheenjohtajaksi ja Sebastian Stenforsia puoluevaltuuston puheenjohtajaksi.

Pohjoisen Kokoomusnuoret ja -opiskelijat pitävät tärkeänä, että koko maa Pohjois-Suomea myöten on edustettuna puolueen johdossa. Heikki Auttolla ja Sebastian Stenforsilla on kummallakin kyky edustaa koko puoluetta ja pitää koko Suomen kokoomuksen puolia.

Heikki Autto on kolmannen kauden kansanedustaja sekä hän on toiminut puoluevaltuuston puheenjohtajana kolme kautta vuodesta 2020 lähtien. Lisäksi Autto on toiminut menestyksekkäästi muun muassa suuren valiokunnan ja puolustusvaliokunnan puheenjohtajana.

”Heikki Autto on todistettavasti pitänyt koko Suomen puolia uransa aikana. Autto on toiminut kuusi vuotta erityisen menestyksekkäästi puoluevaltuuston puheenjohtajana. Puoluejohdossa ollessaan Autto on johtanut kokoomusta lukuisiin vaalivoittoihin. Autto on varma valinta jatkokaudelle Kansallisen Kokoomuksen puoluejohtoon”, Lapin Kokoomusnuorten puheenjohtaja Timo Korkiakoski linjaa. 

Sebastian Stenfors tuntee puolueen organisaation ja kokoomuslaisen vaikuttamisen vaatimukset perinpohjaisesti. Hän on toiminut Oulun Kokoomuksen puheenjohtajana vuodesta 2023 alkaen. Kansallisella tasolla Stenfors on ollut Nuorten Yrittäjien johtoasemissa ja Kokoomuksen puoluevaltuutettuna, joissa molemmissa hän on osallistunut toiminnan kehittämiseen pitkäjänteisesti.

“Kokoomus saavutti Oulussa Sebastianin johdolla vuoden 2025 kuntavaaleissa kaupungin suurimman puolueen aseman ensimmäistä kertaa vuoden 2013 kuntaliitosten jälkeen. Hän on osoittanut olevansa tekijä, joka vie asioita eteenpäin tarmolla ja pystyy saavuttamaan tavoitteensa”, Oulun Läänin Kokoomusnuorten puheenjohtaja Riku Karvonen toteaa.

Puolueen varapuheenjohtajat ja puoluevaltuuston puheenjohtaja valitaan Jyväskylässä 5.–7.6.2026 järjestettävässä puoluekokouksessa.

Lisätietoja

Karvonen Riku

Karvonen Riku

Oulun Läänin Kokoomusnuorten puheenjohtaja

+358 50 432 2761

Korkiakoski Timo

Korkiakoski Timo

Lapin Kokoomusnuorten puheenjohtaja

+358 40 483 0885

Oulun Läänin Kokoomusnuoret

Lapin Kokoomusnuoret