Uudenmaan Kokoomusnuoret ja Tampereen Kokoomuksen Nuoret: Kasvurauha nuorille – Seta pois kouluista
Suomalaisen peruskoulun vahvuus on opetuksen neutraalius, jossa oppilaille annetaan eväät itsenäiseen ajatteluun ilman valmiiksi annettuja maailmankuvia. Kun opetuksen rinnalle tuodaan järjestöjä, joilla on selkeitä ideologisia tavoitteita, raja opetuksen ja vaikuttamisen välillä hämärtyy.
Seta ajaa alaikäisille biologisen sukupuolen kehitystä muuttavien hoitojen ja juridisen sukupuolenvaihdoksen mahdollistamista alaikäisille sekä kolmannen juridisen sukupuolen kirjaamista lakiin. Samalla sen jäsenjärjestöt järjestävät sateenkaarivierailuja peruskouluihin ja toiselle asteelle, joissa käsitellään sukupuolen ja seksuaalisuuden moninaisuutta osana koulupäivää. Erityisen ongelmallista on, että joissakin kunnissa osallistuminen Setan tilaisuuksiin on tehty oppilaille pakolliseksi.
Toimintaa ohjaa selkeä ideologinen viitekehys, jossa korostuvat intersektionaaliset näkemykset yhteiskunnasta eli ajatus siitä, että ihmiset jakautuvat erilaisiin valta- ja ryhmäasetelmiin, joissa osa nähdään etuoikeutettuina ja osa sorrettuina. Tällainen ajattelutapa korostaa vastakkainasettelua ja uhriasetelmia ryhmien välillä sen sijaan, että yksilöitä tarkasteltaisiin ensisijaisesti yhdenvertaisina. Se ei ole neutraali lähtökohta koulun opetukselle, vaan tuo opetukseen valmiiksi määritellyn ideologisen tulkinnan yhteiskunnasta.
“Seta on tehnyt taitavan retorisen liikkeen: se on onnistunut omimaan seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen asiat itselleen niin, että järjestön kritisoiminen esitetään automaattisesti vähemmistöjen vastaisena. Seta on yksi järjestö muiden joukossa, eikä sillä ole erityistä mandaattia tai yksinoikeutta puhua kaikkien seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluvien puolesta”, toteaa Tampereen Kokoomuksen Nuorten puheenjohtaja Eemi Kinnunen.
Perusopetuksen opetussuunnitelma edellyttää, että kasvatus on katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta. Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen linjausten mukaan opetus ei saa olla indoktrinoivaa. Näiden periaatteiden tarkoitus on suojata oppilasta yksipuoliselta vaikuttamiselta ja varmistaa opetuksen riippumattomuus. Kun poliittisia tavoitteita edistävä järjestö pääsee osaksi koulupäivää, raja opetuksen ja vaikuttamisen välillä hämärtyy. Opetushallituksen on käytävä läpi ohjeistuksensa ja varmistettava, ettei kouluihin päästetä ideologisesti sitoutuneita toimijoita kasvattajan rooliin.
“Setan puolueellisuus ja sen ideologinen tausta on täysin perusopetuksen opetussuunnitelmaa vastaan. Ei ole millään tavalla hyväksyttävää, että peruskoulussa oleville pakotetaan näin ideologisesti latautuneen yhdistyksen vierailuja. Nuorilla pitäisi olla oikeus kasvaa rauhassa ilman ideologista aivopesua”, linjaa Uudenmaan Kokoomusnuorten puheenjohtaja Patrik Lähdesmäki.
Huhtikuussa 2026 julkaistu Tampereen yliopiston laaja rekisteritutkimus seurasi vuosina 1996–2019 sukupuoli-identiteetin tutkimuksiin hakeutuneita nuoria, ja tulokset olivat huolestuttavia. Lääketieteellisiin sukupuolenkorjaushoitoihin edenneillä nuorilla psykiatrinen sairastavuus kasvoi merkittävästi seurannan aikana. Miehestä naiseksi siirtyvillä mielenterveyden häiriöt lisääntyivät 9,8 prosentista 60,7 prosenttiin ja naisesta mieheksi siirtyvillä 21,6 prosentista 54,4 prosenttiin. Tutkimus ei osoittanut hoitojen parantaneen potilaiden mielenterveyttä, vaan ongelmat lisääntyivät nimenomaan hoitojen aloittamisen jälkeen. Tätä taustaa vasten on vaikea ymmärtää, miksi Seta ajaa alaikäisten nykyistä nopeampaa pääsyä hormonihoitoihin ja juridiseen sukupuolenvaihtoon.
Professori Riittakerttu Kaltiala on todennut, että neljä viidestä vastakkaiseen sukupuoleen identifioituneesta lapsesta kokee murrosiässä jälleen toisin. Lisäksi on havaittu, että sukupuoli-identiteetin tutkimuksiin hakeutuminen on sosiaalisesti tarttuva ilmiö: samasta koulusta tai kaveripiiristä voi tulla lyhyessä ajassa poikkeuksellisen paljon lähetteitä. Kun ympäröivä kulttuuri toistaa viestiä siitä, että ongelma voi löytyä omasta sukupuolesta, osa nuorista tarttuu siihen helppona vastauksena omaan ahdinkoonsa. Taustalla oleva ahdistus, masennus tai muu mielenterveyden häiriö jää hoitamatta.
Biologisesti sukupuoli määräytyy sukusolujen ja kromosomien perusteella, ja lääketieteessä tämä on vakiintunut lähtökohta. Biologisia sukupuolia on kaksi, mikä kuuluu jo peruskoulun biologian perusasioihin. Sukupuoli-identiteetti on eri asia: jokaisella ihmisellä voi olla oma henkilökohtainen kokemus itsestään, mutta se ei muuta biologisia tosiasioita. Näiden käsitteiden erottaminen on tärkeää myös kouluopetuksessa.
Seta kuitenkin pyrkii hämärtämään tätä eroa. Järjestö esittää, että sukupuolia ei ole vain kaksi, vaan ihminen voi olla yhtä aikaa molempia, jotain siltä väliltä tai jotain aivan muuta. Tällöin sukupuolta ei enää käsitellä biologisena ja lääketieteellisenä tosiasiana, vaan ensisijaisesti kokemuksena ja identiteettinä. Tämä ei ole neutraalia tiedon välittämistä, vaan vakiintuneen tieteellisen käsityksen haastamista. Koulujen tehtävä ei ole toimia tällaisen ideologisen tulkinnan välittäjänä, vaan tarjota oppilaille opetussuunnitelmaan perustuvaa, tutkimustietoon nojaavaa opetusta.
Lisätietoja
Lähdesmäki Patrik
Uudenmaan Kokoomusnuorten puheenjohtaja
patrik.lahdesmaki1@outlook.com
+358 45 787 63794
