
Kokoomusnuoret: Rauhanneuvottelut jäädytettävä – rauha saavutettava Ukrainan ehdoilla
Sodan neljäs vuosi on käynnistynyt ja Venäjän hyökkäys Ukrainassa on kuluttanut sen sotakoneistoa merkittävästi. Ylen tuoreen raportin mukaan Venäjä on kärsinyt mittavia tappioita sekä kaluston että miehistön osalta. Samaan aikaan aselepo antaisi Venäjälle mahdollisuuden aseistautumiseen uudelleen, mikä pitkittäisi sotaa ja uhkaisi koko Euroopan turvallisuutta. Merkittävät myönnytykset Venäjälle antaisivat äärimmäisen huolestuttavan ennakkotapauksen siitä, että laajamittainen sotilaallinen aggressio suvereenia naapurivaltiota kohtaan palkitsee. Tämä skenaario asettaisi Suomen kaltaiset pienet rajavaltiot entistä vaarallisempaan asemaan.
Kokoomusnuoret katsoo, että rauhanneuvotteluiden edistäminen Yhdysvaltain ja Venäjän keskinäisin ehdoin olisi strateginen virhe. Mikäli Yhdysvallat vetäytyy Ukrainan tukemisesta, on EU-maiden varustauduttava täyttämään tämä aukko ja otettava vahvempi rooli Ukrainan tukemisessa sotilaallisesti. Lisäksi Euroopan unionin tulee koordinoida jäädytettyjen venäläisten varojen likvidointia sekä edistää niiden täysimääräistä lahjoittamista Ukrainan tueksi.
Venäjän tavoitteet eivät ole muuttuneet: sen pitkän aikavälin päämääränä on Ukrainan alistaminen poliittisesti ja sotilaallisesti. Aselepo ilman Ukrainan voittoa vain lykkäisi seuraavaa konfliktia ja antaisi Venäjälle arvokasta aikaa valmistautua uuteen hyökkäykseen läntistä maailmaa vastaan. Ukrainalla on nyt mahdollisuus murtaa Venäjän imperialistiset pyrkimykset, ja Euroopan tehtävä on varmistaa, että Ukrainan resurssit riittävät mahdollisimman vahvan neuvotteluaseman saavuttamiseen. Ukrainalla tulee olla täysi oikeus ja vapaus pyrkiä länsimaisiin yhteisöihin, kuten EU:hun ja Natoon.
Kokoomusnuoret peräänkuuluttaa vahvempaa poliittista sitoutumista Ukrainan voiton varmistamiseksi. Rauha voi syntyä vain silloin, kun Venäjä ymmärtää, ettei sillä ole mitään mahdollisuuksia saavuttaa sotilaallisia tavoitteitaan.
Lisätietoja:
Tupamäki Binga
Kokoomusnuorten puheenjohtaja
binga.tupamaki@kokoomusnuoret.fi
+358 50 539 4440
Poliittisen valmistelun, viestinnän ja vaikuttamisen johtaminen, edustaminen