Kokoomusnuoret: Ahvenanmaa remilitarisoitava
Kokoomusnuoret vaatii, että Itämeren turvallisuuden vahvistamiseksi Ahvenanmaan demilitarisointi puretaan. Vanhoihin sopimuksiin pohjautuva järjestely on syntynyt erilaisessa maailmassa, jolloin oletuksena oli, että kaikki osapuolet kunnioittavat kansainvälisiä sopimuksia.
Ajatushautomo Atlantic Council nostaa tuoreessa analyysissään (12.2.) esiin että Ahvenanmaan strategisesti merkittävä sijainti ja demilitarisoitu asema tekevät siitä houkuttelevan kohteen Venäjän mahdolliselle hyökkäykselle.
“Ahvenanmaan demilitarisaatio perustuu vanhentuneeseen tilannekuvaan. Itämeren, Suomen ja maailman turvallisuustilanne on muuttunut olennaisella tavalla ja Suomi ampuu itseään jalkaan, jos se ei uskalla vastata muutokseen”, perustelee Kokoomusnuorten ulko- ja turvallisuuspolitiikan verkoston puheenjohtaja Jaakko Linnakangas.
“Suomella ei ole varaa sinisilmäisyyteen. Venäjän toiminta Ukrainassa on osoittanut, että strategisia heikkouksia hyödynnetään järjestelmällisesti. Ahvenanmaan demilitarisointi vaikeuttaa merkittävästi sekä Suomen, mutta myös Naton varautumista Itämerellä. Sen purkaminen mahdollistaisi alueen sitomisen selkeästi osaksi Suomen ja Naton puolustusta”, toteaa Kokoomusnuorten puheenjohtaja Binga Tupamäki.
Myös Ruotsi on reagoinut turvallisuusympäristön muutoksiin. Gotlantiin palautettiin vuonna 2018 uusi joukko-osasto, turvaamaan Itämeren puolustusta. Ahvenanmaan maantieteellinen asema Pohjanlahden suulla – Helsingin, Tukholman ja Tallinnan lähettyvillä – on vähintään yhtä kriittinen kuin Gotlannin.
“Puolustus- ja turvallisuuspolitiikka eivät kuulu Ahvenanmaan itsehallinnon toimivaltaan. Päätösvalta kuuluu Suomen tasavallan presidentille ja valtioneuvostolle. Kyse on koko maan turvallisuuspoliittisesta ratkaisusta. Suomen ja Naton etujen mukaista on mahdollistaa operatiivinen toiminta Ahvenanmaan maa- ja merialueilla”, Tupamäki huomauttaa.
Lisäksi Kokoomusnuoret esittää, että asevelvollisuus ulotetaan koskemaan myös ahvenanmaalaisia. On vaikeaa perustella, miksi yksi erityisryhmä Suomen kansalaisista on vapautettu asevelvollisuudesta. Asevelvollisuus on koskenut Jehovan todistajiakin vuodesta 2019 lähtien.
“On selvää, ettei kotimaakunta voi enää vuonna 2026 määrittää, onko henkilö asevelvollinen vai ei. Asevelvollisuuden ulottaminen ahvenanmaalaisiin olisi tasa-arvoteko”, Linnakangas lisää.
Lisätietoja
Linnakangas Jaakko
Ulko- ja turvallisuuspolitiikan verkoston puheenjohtaja
+358 45 230 7890
