Lapin Kokoomusnuoret: Lapin pienet lukiot vaarassa – hallituksen peruttava lukukausimaksut
Hallituksen päätös periä lukukausimaksuja kolmansista maista tulevilta opiskelijoilta voi koitua kohtalokkaaksi monille Lapin pienille lukioille, joissa jopa 40 prosenttia opiskelijoista on kansainvälisiä.
Lapin lukiot kamppailevat jo nyt vähenevien opiskelijamäärien kanssa. Syntyvyys on laskenut, ikäluokat pienenevät, ja moni pienen paikkakunnan lukio on lakkautusuhan alla. Kolmansista maista tuleville opiskelijoille asetettavat lukukausimaksut osuvat tähän ongelmaan erityisen kipeästi. Erityisesti itärajan tuntumassa sijaitsevat pienet lukiot kärsisivät, jos kansainvälisten opiskelijoiden määrä vähenee.
Lukion rahoitus perustuu opiskelijamääriin. Kun opiskelijoita on vähemmän koulu saa vähemmän rahoitusta, on sen haastavampaa tarjota kursseja, palkata opettajia ja tarjota mahdollisuuksia opiskelijoilleen. Jos kolmansista maista tullut nuori ei pääse lukukausimaksun takia kouluun, se ei ole vain hänen henkilökohtainen menetyksensä. Se on myös lukion ja lappilaisen sivistyksen menetys. Yhden opiskelijan menetys on pienessä lukiossa askel kurssin lakkauttamiseen, joka puolestaan on askel opettajan irtisanomiseen. Lopulta vaarassa on koko lukio ja sitä myötä paikkakunnan elinvoima.
Tämä muutos heikentää myös suomalaisten opiskelijoiden mahdollisuuksia kouluttautua. Kun toisen asteen opiskelijamäärät laskevat, myös resurssit ja edellytykset laadukkaan opetuksen järjestämiseen heikkenevät. Tämä johtaa opintotarjonnan supistumiseen ja vaikeuttaa kuntien mahdollisuuksia ylläpitää esimerkiksi lukioiden erityislinjoja,
Parhaimmillaan kansainvälisten opiskelijoiden runsaus on eduksi lappilaisopiskelijoiden kansalaistaidoille. Kansainvälistyminen lisää kielitaitoa ja kulttuurillista ymmärrystä, jotka ovat ensiluokkaisen tärkeitä taitoja kansainvälistyvässä yhteiskunnassa. Lukukausimaksut uhkaavat kaventaa tätä arvokasta vuorovaikutusta.
Hallituksen tulisi tarkastella päätöstä uudelleen erityisesti pienten lukioiden näkökulmasta. Sen sijaan, että kansainvälisten opiskelijoiden määrää rajoitetaan maksuilla, tulisi etsiä keinoja tukea heidän hakeutumistaan Suomeen ja erityisesti Lappiin, joka erityisesti kärsii nuoren väestön väestökadosta. Koulutus ei ole menoerä, vaan panostus tulevaisuuteen sekä yksilöiden että koko yhteiskunnan kannalta.
Lisätietoja
Virranniemi Aleksi
Lapin Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja
aleksi08.virranniemi@gmail.com
+358 40 354 9142
