Ensimmäinen kokoomusnuori ehdolle eduskuntavaaleihin!
Pohjois-Pohjanmaan Kokoomus on syyskokouksessaan 28.11.2025 vahvistanut Kokoomusnuorten liittohallituksen jäsenen Lotta Ellosen ehdokkaaksi kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Ellonen tunnetaan erityisesti aktiivisesta osallistumisestaan opiskelijapolitiikkaan Oulun yliopistolla.
Pohjois-Pohjanmaan Kokoomus on vahvistanut syyskokouksessaan 28.11.2025 ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Kokoomusnuorten pitkäaikainen aktiivi Ellonen lähtee parantamaan nuorten äänen kuulumista päätöksenteossa. Hän on ehdolla eduskuntaan toteuttaakseen nuorisomyönteisempää politiikkaa.
”Partio ja opiskelijapolitiikka ovat opettaneet minulle, että pienilläkin teoilla voi saada aikaan suuria muutoksia. Siksi koen tärkeäksi tehdä töitä sen eteen, että nuorten ääni kuuluu vahvasti eduskunnassa saakka. Suomen tulevaisuus rakennetaan jo tänään. Me tarvitsemme politiikkaa, joka uskaltaa katsoa kauas ja tehdä pitkän aikavälin ratkaisuja kansakuntamme hyväksi. Haluan olla rakentamassa tätä rohkeampaa tulevaisuutta”, Lotta Ellonen linjaa.
Ellonen työskentelee kansanedustaja Juha Hännisen avustajana ja on toiminut kuluvana vuonna Kokoomusnuorten liittohallituksen jäsenenä. Hän on kartuttanut vahvaa poliittista kokemusta toimimalla Kokoomusnuorten alueellisissa ja paikallisissa tehtävissä sekä useissa luottamustehtävissä Oulun Kokoomuksessa, kaupunkipolitiikassa, hyvinvointialueella ja ylioppilaskunnassa.
Ellonen on myös työskennellyt menestyksekkäästi järjestö- ja vaalityössä Pohjois-Pohjanmaan Kokoomuksella. Hän on koulutukseltaan kasvatustieteiden kandidaatti ja opiskelee maisterin tutkintoja Oulun ja Lapin yliopistoissa.
”Lotta on aktiivinen, osaava ja vahvasti yhteistyötaitoinen nuori vaikuttaja sekä ahkera puurtaja, jonka tapa työskennellä herättää vahvaa luottamusta. Hän arvioi asioita tunnollisesti ja huolehtii siitä, että sovitut asiat myös toteutuvat. Lotan vastuullinen tapa toimia ja tulevaisuuteen katsova ajattelu puhuvat puolestaan”, kampanjapäällikkö Sofia Vähäsarja korostaa.
Oulussa järjestetyssä syyskokouksessa valittiin myös Pohjois-Pohjanmaan Kokoomuksen luottamushenkilöt vuodelle 2026. Kokoomusnuorten ääni piirissä voimistuu, kun Ellonen aloittaa varapuheenjohtajana. Piirissä vaikuttamista jatkavat myös taloudenhoitajana Aamos Valjus ja piirihallituksen jäsenenä Aleksanteri Kekonen. Varajäseneksi valittiin Aapomikko Matti. Pohjois-Pohjanmaan Kokoomus tiedottaa syyskokouksen päätöksistä tulevan viikonlopun aikana.
Lisätietoja:


Vähäsarja Sofia
Oulun Läänin Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja, Kampanjapäällikkö