Poliittiset nuorisojärjestöt: opettaja, järjestä etäkoulussa nuorisopoliitikkojen virtuaalipaneeli!

Tiedote

Koronapandemiasta johtuva poikkeustila muuttaa Suomessa kaikkien arkea. Hallitus on määrännyt koulutilat suljettaviksi ja koulutus siirtyy etä- ja itseopiskelupainotteiseksi. Tähän uuteen tilanteeseen sopeutuminen vaatii yhteisiä ponnistuksia niin oppilailta kuin opettajiltakin.

Me poliittisten nuoriso- ja opiskelijajärjestöjen puheenjohtajat tahdomme tarjota tänä poikkeuksellisena aikana kaiken tukemme niille, joihin tilanne vaikuttaa. Tarjoamme siksi opettajille mahdollisuuden kutsua meidät osana etäopetustaan virtuaalisesti järjestettävään paneelikeskusteluun. Kyseessä on ainutlaatuinen tilaisuus oppilaiden haastatella nuorisopolitiikan johtoa omalta kotisohvaltansa.

Olemme kaikki kokeneita toimijoita politiikan kentällä. Edustamme erilaisia poliittisia kantoja, mutta yhtenäistä kunnioitusta toisiamme ja hyvää keskustelua kohtaan. Nuorina poliitikkoina olemme myös oppilaille usein samaistuttavampi vertailukohde kuin keski-ikäiset poliitikot. 

Lupaamme jokaiseen toteutuvaan paneeliin useamman osallistujan politiikan eri laidoilta. Voimme sopia yhdessä tilanteeseen parhaiten sopivasta alustasta. Ota rohkeasti yhteyttä kehen tahansa meistä, jotta luokkasi ehtii mukaan!

 

Mikkel Näkkäläjärvi, Demarinuorten puheenjohtaja

+358 40 0765002, mikkel.nakkalajarvi@demarinuoret.fi

Heidi Miettinen, Demariopiskelijoiden puheenjohtaja

+358 45 1129299, heidi.miettinen@sonk.fi

Annika Lyytikäinen, KD Nuorten puheenjohtaja

+358 50 3123037, annika.lyytikainen@kdnuoret.fi

Hanna Markkanen, Keskustanuorten puheenjohtaja

+358 50 3846820, hanna.markkanen@keskustanuoret.fi 

Miriam Putula, Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja

+358 50 3897260, miriam.putula@keskustaopiskelijat.fi

Matias Pajula, Kokoomusnuorten puheenjohtaja

+358 50 5753347, matias.pajula@kokoomusnuoret.fi

Jeremias Nurmela, Kokoomusopiskelijoiden puheenjohtaja

+358 44 2907595, jeremias.nurmela@kokoomusopiskelijat.fi

Frida Sigfrids, RKP-nuorten puheenjohtaja

+358 40 5910874, frida.sigfrids@su.fi

Amandan Pasanen, +358 40 9611330, amanda.pasanen@vihreatnuoret.fi

Brigita Krasniqi, +358 45 1312554, brigita.krasniqi@vihreatnuoret.fi

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton tasa-arvoiset puheenjohtajat 

Liban Sheikh, Vasemmistonuorten puheenjohtaja

+358 50 5019721, liban@vasemmistonuoret.fi 

Anna Lemström, Vasemmisto-opiskelijoiden puheenjohtaja
+358 45 6397273, puheenjohtaja@vasemmisto-opiskelijat.fi 

Lisätietoja:

Pajula Matias

Pajula Matias

Kokoomusnuorten puheenjohtaja

matias.pajula@kokoomusnuoret.fi

+358 505 753 347

Poliittisen valmistelun, viestinnän ja vaikuttamisen johtaminen, edustaminen

Me uskomme, että jokainen nuori on kiinnostunut omasta tulevaisuudestaan. Olemme varmoja siitä, että myös sinulla on omia päämääriä ja sanasi sanottavana itseäsi koskeviin päätöksiin.

Liity Kokoomusnuoriin