Uudenmaan Kokoomusnuorille historiallinen tulos liittokokouksessa – Kaksi uusmaalaista Kokoomusnuorten puheenjohtajistoon
Uudenmaan Kokoomusnuorilla oli menestyksekäs liittokokous, jossa liiton istuva puheenjohtaja Binga Tupamäki valittiin jatkokaudelle Kokoomusnuorten puheenjohtajaksi. Lisäksi Uudenmaan Kokoomusnuorten puheenjohtaja Martti Paldanius valittiin Kokoomusnuorten varapuheenjohtajaksi.
“Jatkokauden saaminen on suuri luottamus, josta haluan nöyrästi kiittää koko jäsenistöä. Ensimmäisellä kaudella tavoitteenani oli näkyvyyden kasvattaminen, nyt toisella kaudellani vaikutusvallan lisääminen sekä puolueen sisällä että yhteiskunnassa yleisesti”, Tupamäki kiittää.
“Piirin puheenjohtajana olen ylpeä Uudenmaan laajasta menestyksestä liittokokouksessa, sekä myös henkilökohtaisesti omasta tuloksestani varapuheenjohtajavaalissa. Olen tuloksesta nöyrästi kiitollinen ja tämä valaa uskoa koko piirimme yhteishenkeen ja kykyyn ajaa omaa poliittista linjaansa eteenpäin liitossa”, toteaa vielä vuoden loppuun asti Uudenmaan Kokoomusnuorten puheenjohtajana toimivaMartti Paldanius.
Liittokokous ei myöskään ollut ilman merkittäviä kunnianosoituksia, sillä Uudenmaan Kokoomusnuorten paikallisyhdistys Espoon Nuoret Boheemiporvarit valittiin vuoden paikallisyhdistykseksi.
“Haluan lämpimästi kiittää jäsenistöämme innokkaasta osallistumisesta toimintaamme tänä vuonna. Tämä hieno saavutus ei olisi onnistunut möyskään ilman sitoutunutta ja aktiivista hallitustamme sekä aiempien puheenjohtajien arvokasta tukea. Kiitokset kuuluvat kaikille, jotka ovat olleet tänä vuonna mukana ja tukeneet bohareiden toimintaa!” Kiittää Espoon Nuorten Boheemiporvarien puheenjohtajana sekä piirin varapuheenjohtajana toimiva Sofia Lindfors.
Liittokokous hyväksyi myös useita Uudenmaan Kokoomusnuorten liittokokousaloitteita, kuten “Sosiaaliturva maahanmuuttajille työperusteiseksi”, “Viranomaisilla oikeus tietoon yksityishenkilön tekemän nimettömän lastensuojeluilmoituksen tekijän henkilöllisyydestä”, “Kohti tehokkaampaa koulutusjärjestelmää” ja “Kokoomusnuorille uusi ansiomerkki harrastusmerkin ja pronssisen ansiomerkin väliin”.
“Uudenmaan Kokoomusnuorilla oli historiallisen suuri 32 valtakirjallisen edustajan delegaatio paikalla liittokokouksessa sekä lukuisia paikallisyhdistyksiä edustettuna. On hienoa nähdä, että linjamme näkyi ja kuului liittokokouksessa. Tästä on hyvä jatkaa Uudenmaan linjan viemistä liittotasolle vahvalla mandaatilla”, kiittää ja päättää piirin puheenjohtaja Paldanius.
Lisätietoja:

Paldanius Martti
Uudenmaan Kokoomusnuorten puheenjohtaja
+358 44 973 3134